Diğer PLC

Otomasyon endüstrisinde sağladığı yüksek verimlilik ile üretim süreçlerinden yapılan tasarrufun azami seviyeye çıkmasını sağlayan PLC’ler makinelerin üretim hatlarında, insan gücünü azaltan ve otomasyonu artıran sistemlerdir. Az yer kapladıklarından hacim bakımından da avantajlı olan ürünler, otomasyon problemlerinin hızlı ve güvenilir bir şekilde çözülmesine yardımcı olur. Daha az arıza yapan ve güvenilir olan PLC sistemleri yeni uygulamalara hızlı bir şekilde adapte olarak üretim sürecinin aksamadan devam etmesini sağlar. Daha az kablo bağlantısı gerektiren sistemler her açıdan avantajlıdır. Sisteme giriş ve çıkışların durumu izlenebilir ve rapor edilebilir. Diğer sistem elemanları sayesinde üretim sürecinin tam anlamıyla robotize edilmesini sağlayan PLC sistemleri hazır fonksiyonları kullanma imkanı da tanır.

PLC Modellerinin Çalışma Prensibi

Endüstrinin birçok kolunda kullanılabilen PLC modellerinin çalışması sayısal bir prensibe dayanır. Giriş çıkış kartları vasıtası sistem veya sistem gruplarının denetlemesini yapan PLC modelleri makinelerin genel kontrollerinin yapılmasını sağlar. Bunu yaparken de zamanlama, aritmetik, saklama ve sayma gibi kriterleri kullanır. Butonlar, algılayıcılar, sınır anahtarları ve optik algılayıcılar gibi giriş birimlerini motorlar, selenoid valfler, kontakörler ve gösterge lambaları gibi çıkış birimlerinin kontrolünü sağlayan cihazlarda yazılıma göre farklı kontroller yapılabilir. Mantıksal işlemlerin sonucunda meydana gelen sonuçlar sahaya yansıtılarak operatörün bilgilerine sunulur.

PLC Modellerinin Kullanım Alanları

PLC’ler endüstrisinin birçok kolunda kullanılabilir. Sıra kontrol, hareket kontrolü, süreç denetimi ve veri yönetimi alanında yoğunlaşan cihazlar, otomasyon sistemlerinin yönetiminde en etkili araçlardan biridir. Kontrol mühendisliğinin son teknoloji ürünü olan cihazlar çok geniş bir yelpazede kendilerine yer bulurlar. Yiyecek içecek sektöründen otomotiv sektörüne kadar birçok alanda kendine yer bulan cihazlar, tek başına çevrim denetleyicilerin işlevini üstlenerek süreç denetiminin kusursuz bir şekilde işlemesini sağlar.

Gösterilen: 1 ile 40 arası, Toplam: 50 (2. Sayfa)
Hemen Arayın
Hemen Arayın 0 (262) 745 01 35