Hidrolik ve Pinomatik Ürünler

Bu bölümde; Siemens, Rexroth, Indramat, Bosch ve daha bir çok sektörel öncü markanın Hidrolik ve Pnömatik ürünlerini inceleyebilirsiniz.

Hidrolikte, sıvıların sıkıştırılamamasından dolayı yüksek çalışma basınçları kolayca sağlanırken bununla birlikte ağır işler için ihtiyaç duyulan büyük kuvvetler de elde edilmiş olur. Pnömatiğin aksine; hidrolik büyük kuvvetlere ihtiyaç duyulmasına rağmen hassas konumlandırılmanın gerektiği uygulamalar için elverişlidir. Böylece sistem için belirlenen hız ve kuvvetler kademe olmadan ve hassas olarak ayarlanabilir. Hidrolik sistemlerin çalışması sırasında kontrolleri kolaydır. Doğrusal, açısal ve dairesel hareket üretmek oldukça basittir. Özellikle zıt yönlü ani hareketlerin mümkün olması hidroliğin tercih edilme sebeplerinden biridir.

Hidrolik makinalar; mekanik ve pnömatik makinalara göre gürültüsüz ve titreşimsiz çalışırlar. Bu sistemler mekanik elemanlara bakıldığında oldukça az yer kaplarlar. Hidrolik sistemlerde akışkan olarak genellikle yağ kullanılması, sistemin kendi kendini sürekli yağlamasını sağlar ve sürtünme oluşumunu engeller.

Pnömatik sistemlerin; elektrikli ve hidrolik sistemlere bakıldığında çok çeşitli avantajlarının olması bu sistemlere olan ilgi ve talebi arttırmıştır. Pnömatikte güç üretimi ve iletimi hava ile sağlanır.

Hava; her yerde bulunabilen, iletimi oldukça basit, basınçlandırıldığında rahatça depo edilebilen bir akışkandır. Aynı zamanda sıcaklık değerlerindeki değişikliklere karşı hassas bir davranış göstermez bu da yüksek sıcaklıklarda bu sistemlerin kullanılmasını kolaylaştırır. Güç kaynağı olarak havanın kullanılması gayet güvenlidir. Patlama, parlama veya yanma gibi tehlide unsuru durumlar söz konusu değildir.

Pnömatik sistemlerde başka bir güvenlik unsuru da aşırı yüklenme olduğunda sistemin kendini durdurmasıdır. Aşırı yüklenme ortadan kalktığında ise çalışma devam eder.

Pnömatik sistemlerde kurulum kolaydır. Pnömatik elemanlar hidrolik elemanlara göre hafif, oldukça ucuz, bakımları da hidrolik sistemlerine göre daha az maliyetli ve zahmetsizdir. Pnömatik sistemlerin tercih edilmesinin bir diğer sebebi ise basınçlı hava sistemlerinin yüksek hızlara ulaşmasıdır. Ayrıca pnömatik sistemlerle doğrusal, açısal ve dairesel hareketler mekanik sistemlere göre kolayca elde edilebilmektedir.

Pnömatik sistemler günümüzde sanayinin her alanında kendine yer bulmuştur. Aşağıda öne çıkan birkaç sanayi dalı ve uygulama yer almaktadır.

 • Haddeleme, bükme ve çekme gibi şekil verme işlemlerinde
 • Otomasyon sistemleri ve elektronik sanayinde
 • Robot teknolojilerinde
 • Takım tezgâhları ve el aletlerinde
 • Tekstil sanayinde
 • Boya, sprey ve vernik işlemlerinde
 • Gıda, kimya, ilaç ve maden sanayinde
 • Malzeme taşımacılığında
 • Daha bir çok alanda geniş kullanım alanına sahiptir.

  İkinci el ürün satışı yaparken mevcut test düzeneklerimizde satın alınan ürünün denenmesi mümkün ise deneyip, müşterilerimiz eğer isterlerse test video kaydını da gönderiyoruz. Hidrolik-Pnömatik ürünleri ve diğer malzemeleri sipariş ederken en erken sürede elinize ulaşması için aynı gün kargoladığımız ürünler, en geç 3 iş günü gibi kısa bir sürede size ulaşmaktadır.

Gösterilen: 1 ile 40 arası, Toplam: 91 (3. Sayfa)
Hemen Arayın
Hemen Arayın 0 (262) 745 01 35