Motorlar

Bu bölümde; Siemens, Rexroth, Bosch, Fanuc, Indramat, Sew Eurodrive ve daha bir çok sektörel öncü markanın servo motor ürünlerini inceleyebilirsiniz. İkinci el ürün satışı yaparken mevcut test düzeneklerimizde satın alınan ürünün denenmesi mümkün ise deneyip, müşterilerimiz eğer isterlerse test video kaydını da gönderiyoruz. Servo motorlar ve diğer malzemeleri sipariş ederken en erken sürede elinize ulaşması için aynı gün kargoladığımız ürünler, en geç 3 iş günü gibi kısa bir sürede size ulaşmaktadır.

Servo motorlar kapalı devre bir motor sistemidir. Servo motor içerisinde kontrol kartı, DC yada AC motor, şaft, dişli, potansiyometre, encoder ve amplifikatör bulunmaktadır. Servo motorlar içerisinde bulunan parçalar sayesinde normal bir motorun sahip olmadığı belirli bir açıya, konuma ve hıza sahip olmaktadır. Motor, şaftın son komut pozisyonunu temsil eden hareket alanı ve sınırını belirleyen, analog veya dijital bir elektrik sinyali ile kontrol edilir. Bir kodlayıcı türü, hız ve konum geri bildirimi sağlayan bir sensör işlevi görür.

Bu devre, genellikle dişli sistemiyle donatılmış olan motor muhafazasının içine inşa edilmiştir. Servo motorların 0-90, 0-180- 0-270, 0-360 veya sınırsız dönen çeşitleri vardır. Kullanılan alanlar ise robotlar, ev aletleri, endüstriyel alanlarda ve hobi amaçlı çalışmalarda kullanılmaktadır. Frekans dönüştürücülere dayalı çalıştırmalara kıyasla daha iyi performans ve hassasiyete sahiptirler, çünkü bunlar konum kontrolü sunmaz ve düşük hızlarda düşük verimliliğe sahiptir.

Bir servo motor, mekanik hareketi (şaftın dönüşlerini) bir hareket kontrolörü tarafından yorumlanan dijital darbelere dönüştüren bir kodlayıcı içeren bir cihazdır. Ayrıca bir sürücü içerir; ve birlikte, konumu, torku ve hızı yöneten bir devre oluştururlar. Ana özellikleri tork ve hızdır. Servo motorlar kamera zumlarında, asansör kapılarında veya evde sahip olabileceğimiz aletlerde bulunabilir.

Servo motorlar, robotların tasarımı ve üretiminde temel kabul edilir. Bunlar hassas ve kontrollü mekanik konumlandırma gerektiren sistemlerdir. Bunları endüstriyel otomasyon veya büyüyen robotik cerrahi alanı gibi alanlarda görebiliriz.

Dijital servo motorların ortaya çıkmasıyla birlikte kontrol ve verimlilik konusunda büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Performanstaki artış, tüm işi yapmak için bir mikrodenetleyici kullanan kontrol elektroniklerinden kaynaklanır. Bu gerçek motora daha fazla kontrol darbesi beslenmesine izin vererek hareket hassasiyetini ve performansını artırır.Öte yandan, saniyede daha fazla potansiyometre okuması yapılır ve çok daha küçük bir devreyle daha fazla gücün kontrol edilmesini sağlayan daha verimli ve daha küçük sürücüler kullanılır. Bu yeterli değilse, mikrodenetleyici seyahat, merkezi konum, nötr bölge vb. Gibi belirli parametreleri programlama şansı sunar.

Servo motorlar, her türlü kontrollü hareket yaratmamıza izin verir ve yeni teknolojiler geliştirirken şüphesiz önemli bir atılımdır.

AC-DC Servo

Servo motorlar AC Servo ve DC Servo olarak ikiye ayrılırlar. AC Servo Motorlar genellikle endüstriyel alanlarda kullanılmaktadır.

Dijital-Analog Servo

RC Servolar devre kullanım yapılarına göre Analog Servo ve Dijital Servo olmak üzere ikiye gruba ayrılmaktadırlar. Analog servolar, dijital servolara göre daha düşük frekansta çalışırlar. Bu nedenle dijital servolar komutlara daha hızlı ve net tepki verirler, daha iyi bir tutma momenti elde ederler. Hızlanmaları daha yumuşak ve kademeli gerçekleşir. Analog servolara göre dezavantajları ise daha fazla enerji harcarlar bu yüzden pil ömrünü daha çabuk tüketirler.

Gösterilen: 1 ile 40 arası, Toplam: 69 (2. Sayfa)
Hemen Arayın
Hemen Arayın 0 (262) 745 01 35