Operatör Panel Tamiri

Otomasyon sistemlerinin en önemli bileşenlerinden olan operatör panellerin doğru bir şekilde tamir edilmesi, entegrasyon sürecinin başarı ile sürdürülmesini sağlar. HMI olarak da adlandırılan operatör panel tamirinde otomasyon sistemlerinin sorunsuz bir şekilde çalışması sağlanır. Farklı panel markaları üzerinde aynı uzmanlığa sahip olan, alanında uzman kişilerce yapılan tamirler, arızaların en kısa sürede giderilerek seri üretimin devam etmesine yardımcı olur. Human Machine Interface ifadesinin kısaltılarak HMI olarak adlandırılmasıyla teknoloji hayatına giren operatör panelleri, touch, operatör ve dokunmatik panel olarak birbirinden ayrılabilir.

Operatör Panel Tamirinin Yapılması

Otomasyon sistemleri ile operatör arasında köprü görevi gören paneller makine ve yazılımı bir arada sunan bir sistemdir. Sürekli olarak geliştirilen paneller, operatörlerin, ekranlar vasıtasıyla işlem yapmasına olanak tanır. Operatörler, işlemlerini panellerin üzerinde bulunan ekranlar vasıtası ile gerçekleştirir. Dış çevre ile direkt olarak iletişime geçilmesini sağlayan ekranlar, darbelere direkt olarak maruz kaldıkları için en sık tamir edilen ürünler arasındadır. HMI ekran tamiri için ihtiyaç duyulan diğer alanlar harddisk, LCD, dokunmatik ekran, inverter kart ve ana kart üzerindedir. Yazılımdan kaynaklanan problemler de panel tamir yetki alanının kapsamına girer.

Operatör Panel Tamirinde Kullanılan Yöntemler

Operatör panel tamirinde, tamir edilecek parçanın durumuna göre farklı yöntemler kullanılabilir. Örneğin; elektronik kartların arıza tespitinin yapılması için özel ölçüm cihazları kullanılır. Sorunun kaynağını kısa bir zaman dilimi içerisinde tanımlayan ölçüm cihazlar, arıza kaynağının tespitinde kullanılan önemli bir unsurdur. Tamir edilen parçaların işlevlerinin doğru bir şekilde yerine getirip getirmediği de bir dizi teste tabi tutulduktan sonra belirlenir. Tamir işlemi sonrasında kararlı yapıda olan paneller, tekrar kullanılmak üzere operasyon alanına yönlendirilir. Panel tamirinin hızlı ve eksiksiz bir şekilde yapılması, otomasyon sürecinde yaşanabilecek aksaklıkların minimuma indirgenmesini sağlar.

Gösterilen: 1 ile 1 arası, Toplam: 1 (1. Sayfa)
Hemen Arayın
Hemen Arayın 0 (262) 745 01 35