Operatör Panelleri

Bu bölümde; Siemens, Mitsubishi, Rexroth, Fanuc, Allen Bradley, B&R ve daha bir çok sektörel öncü markanın operatör paneli ürünlerini inceleyebilirsiniz.

İkinci el ürün satışı yaparken mevcut test düzeneklerimizde satın alınan ürünün denenmesi mümkün ise deneyip, müşterilerimiz eğer isterlerse test video kaydını da gönderiyoruz. Operatör panelleri ve diğer malzemeleri sipariş ederken en erken sürede elinize ulaşması için aynı gün kargoladığımız ürünler, en geç 3 iş günü gibi kısa bir sürede size ulaşmaktadır

Operatör Paneli, insanlar ve makineler arasındaki etkileşimi sağlar ve İnsan Makine Arayüzü (HMI) yapar. Hacimli basmalı düğmeli HMI'lar, analog göstergeler ve benzeri gibi.

Operatör panelleri endüstriyel otomasyon alanında önemli bir rol oynamaktadır. Endüstriyel otomasyonun yanı sıra, operatör panelleri diğer endüstriyel sektörlerde de bulunabilir.

Makineler, üretim hatları ve proses sistemleri kontrol eden kullanıcıya, kullanıcı ise bu fazlasıyla karışık olan sistemler ile haberleşmeye gerek duyarlar. Operatörler ile makinalar bir şekilde proses sistemleri ile haberleşmelidir. Bu ihtiyaçları karşılamak üzere panel üreticileri operatör panel sistemlerine yeni fonksiyonlar eklemeye başlamışlardır. Bu fonksiyonlar ile operatör panelleri artık bir SCADA yazılımı gibi davranabilmektedir. Bunlardan en önemlisiyse bu tipteki panel programlarının protokollerinin daha açık hâle gelmesi ve paneldeki seri şekilde bağlı olan kapıların serbest şekilde kullanılmasıdır. Bazı üreticiler bu panellere giriş ve çıkış noktaları da ilave eklemektedir. Amaç bu paneli giriş ve çıkış kısımlarından bir PLC gibi kullanabilmektir.

"MDI" kısaltması manuel veri giriş cihazı anlamına gelir. Makine Operatör Panelleri ve MDI Üniteleri, CNC'lere eklenmiş cihazlardır. Eksenleri JOG modunda manuel olarak harekete geçirme, çalışma modları arasında geçiş yapma, programları başlatıp durdurabilme ve besleme gücünü ayarlama gibi genel makine işlemlerini gerçekleştirebilmek için Makine Operatör Panelleri kullanabilirsiniz. MDI Birimi, CNC'ye manuel olarak veri yazmak için kullanabileceğiniz klavyeye benzer bir cihazdır. Panellerin daha açık hâle gelmesi ile burada artık operatör panellerinin içine çeşitli logic programlar yazmak mümkün hâle gelmiş olur. Bunun için operatör panelin içerisine kendi yazılım dilleri ile program yazılabilmektedir. Bu sayede operatör panel derleyicilerinin içerisindeki programların sağladıkları geliştirilebilir, yeni işlevler eklenebilir. PLC hafızasından tasarruf sağlamak için PLC’nin gerçekleştirmesi gereken kontrollerin bazıları panel içerisine konumlandırılabilmektedir.

Operatör paneli PLC, DP gibi bilgisayar tabanlı sistemlerde, sistem kurulumu sırasında seçilebilir ya da var olan sisteme daha sonradan da eklenebilir.

Push Button Paneller

Gerektiğinde değiştirilebilen esnek yapısı ve kolay kablo bağlantısı ile eski kontrol panolarına alternatif olarak kullanılmaktadır.

Micro Paneller

Küçük ölçekli makine, işletme ve tesislerin izlenmesinde kullanılan operatör panelleridir. Yapısı karmaşık olmayan PLC’lerle beraber kullanılır. Haberleşme protokolü olarak sadece MPI kullanılır. Sadece kendi markasıyla beraber kullanılabilir.

Mobil Paneller

Taşınılabilir operatör panelidir. Farklı markalı PLC’ ler ile haberleşebilir. Bilgisayar tabanlı tüm otomasyon sistemleri ile haberleşebilir. Veri yedekleme hafızası büyüktür. Dokunmatik ekranı ve tuş paneli vardır.

Paneller

Tuş takımı ve dokunmatik ekran olarak üretilir. Bu iki özellik aynı üründe de bulunabilir. Farklı uygulamalar için tercih edilen çeşitli büyüklükte paneller üretilmektedir. Operatör Panellerinin büyüklüğüne göre haberleşme özellikleri ve veri yedekleme hafızası da değişiklik gösterir. Farklı markalarla da haberleşebilir.

Multi Paneller

Dağınık tasarlanmış ve program döngüsü oldukça hızlı sistemler için tasarlanmıştır. Veri saklama hafızası yüksektir. Bu yüzden büyük ölçekli ve karmaşık uygulamalar için tercih edilir.

.
Gösterilen: 1 ile 40 arası, Toplam: 102 (3. Sayfa)
Hemen Arayın
Hemen Arayın 0 (262) 745 01 35