Fabrika Otomasyon

Sanayileşmenin artması ile birlikte varlığını hissettiren otomasyon sistemleri, insan ile makine iş birliğinin bir yansımasıdır. Çeşitli endüstriyel işletmelerin veya firmaların işleyişinde iş paylaşımı insan ile makine arasında, otomasyon sistemlerinde iş paylaşımıyla başlanmıştır. Özellikle endüstriyel alanda yönetimsel faaliyetlerde ve bilimsel işlemlerde insan aracılığı olmadan işlemlerin otomatik biçimde gerçekleştirilmesi sağlanır. İnsan müdahalesine gerek kalmaksızın işlemleri yapabilen ve kontrolünü sağlayabilen üretim sistemleri olarak da tanımlanabilir. Buna örnek olarak da PLC otomasyonları verilebilir.

Otomasyon sistemlerinde insan gücü fazlaysa buna yarı otomasyon sistemi denir. Eğer makine gücü fazlaysa, buna da tam otomasyon sistemi denir. Otomasyon sistemleri, küreselleşen ve hızla büyüyen dünya pazarına yetişmek için en gerekli alanlardan birisi. Geniş ve kapsamlı bir pazarın içerisinde yer alan rekabet şartlarında ayakta durabilmek için daima hızlı, güvenli, gelişime açık ve verimli olmak gereklidir. Üretim sistemleri dikkate alındığında endüstriyel otomasyonunun önemi çok daha iyi şekilde anlaşılabilir.

Otomasyon sistemlerinin avantajları

  • Bir fabrikaya ait otomasyon sisteminde her şeyin kontrol edilebilmesi ve esnek bir şekilde işleyiş olması yöneticilerin işini kolaylaştırır.
  • Otomasyon sistemindeki endüstriyel bilgisayar ekranlarından sistemin işleyişini, üretilen ürün miktarlarını, varsa arıza kaynağını ve fabrikayı ilgilendiren her türlü duruma ilişkin bilgilere erişimi kısaca tüm sistemin tek bir kaynaktan kontrol altına alınmasını sağlar.

Otomasyon sistemlerinde oluşan dezavantajlara da değinmek gerekirse, belki de en büyük dezavantaj kurulum ve devreye almanın biraz maliyetli olmasıdır. Fakat, zamanla bu maliyet yerini hızlı, üretken, gelişen teknolojiyle güncellenebilen ve kontrolü kolay sistemlere bırakacağı için zarar etmek pek mümkün olmayacaktır.

Pek çok otomasyon uygulamaları için farklı elektronik parçalardan bahsedilebilir. Çoğunlukla kullanılan cihazlar ise PLC, HMI, SCADA veya İnverter (sürücü) gibi sistemlerdir. Otomasyon sistemleri; yüksek verimlilik sağlayan, enerji tasarrufunda ciddi pay sahibi olan ve detaylı ölçümlerle milimetrik hata payını bile ortadan kaldıran sistemlerdir. Ayrıca, ayrıntılı şekilde rapor sunar. Otomasyon sistemleri;

Otomasyon sistemleri

  • Üretim sektöründe
  • Arabalar veya taşıma işlemlerinde
  • CNC, torna ve endüstriyel cihazlarda
  • Sağlık uygulamalarında
  • Elektrik Hizmetlerinde

daha birçok gelişmiş sanayi sektöründe karşımıza çıkabilir

Hemen Arayın
Hemen Arayın 0 (262) 745 01 35