Sensörler

Bu bölümde; Ifm, Omron, Pilz, Sick, Pantron ve daha bir çok sektörel öncü markanın sensörlerini inceleyebilirsiniz.

Robotik ve otomasyon sistemlerinin en önemli kısmı algılamadır. Sensörler de bu amaca hizmet eden cihazlardır. Bir robot ya da bir otomasyon sistemi etrafındaki bazı değişkenleri algılamak , yorumlamak ve bu algılama-yorumlama çerçevesinde karar döngülerini yürütmek zorundadır. Algılanması istenilen farklı tip değişkenler farklı model sensörler gerektirir.

Sensörler ile algılanan değişkenler:

  • Mekanik : Alan, uzunluk, miktar, kütlesel akış, kuvvet, tork, hız, ivme, basınç, pozisyon, ses dalgaboyu ve yoğunluğu
  • Termal : Isı akışı ve sıcaklık
  • Elektriksel : Voltaj, akım, direnç, kapasitans, endüktans, dielektrik katsayısı, elektrik alanı, polarizasyon ve frekans
  • Manyetik: Akı ve alan yoğunluğu, geçirgenlik, manyetik moment
  • Işıma : Dalgaboyu, yoğunluk, polarizasyon, faz, gönderme, yansıtma

Bazı durumlarda bir değişkenin farklı tip sensörler kullanılarak algılanması mümkündür. Bu gibi durumlarda kullanılması gereken muhtemel sensörlerin özelliklerine ve kullanım bilgilerine sahip olmak işimizi çok daha kolay hale getirir.

Digital sensörler : Digital sensörler ayrık sinyaller oluştururlar. Digital sensörden aldığımız bilgiler belli adımlar ile yükselen değerlere sahiptir.

Analog sensörler : Devre 0 V - 5 V arasında ya da 4 mA - 20 mA arasındaki değerleri algılayacak şekilde bağlanabilir ve bu durumda olan bu iki değer arasındaki tüm değerler görüntülenebilir. Yani belirli iki değer arasındaki herhangi bir değer Analog sinyaldir. Analog sensörler kullanıldığında bunları mikrodenetleyicilere göndermeden evvel analog - digital konvertör kullanılarak analog sinyaller digital sinyallere çevirilmelidir.

Günümüzde piyasada çok farklı çeşitlerde sensörler bulunmaktadır. Bu sensörler içinise bir çok farklı gruplandırmalar yapılır, bu gruplandırmalardan biri de aktif sensörler ve pasif sensörlerdir.

Aktif sensörler : Kendi sinyallerini kendileri üretip bu sinyalin çevreyle etkileşimlerini ölçen sensörlerdir. IR sensörler, Şaft pozisyon sensörleri, ultrasonik uzaklık sensörleri ve mesafe sensörleri gibi sensörler aktif sensörlerdendir.

Pasif sensörler : Çevresinden aldıkları sinyalleri ölçen sensörlerdir. Işık algılayıcı sensörler, anahtar ripi sensörler, basınç sensörü, sıcaksık sensörü ve piezoelektrik sensörü gibi sensörler de pasif sensörlerdendir.

İkinci el ürün satışı yaparken mevcut test düzeneklerimizde satın alınan ürünün denenmesi mümkün ise deneyip, müşterilerimiz eğer isterlerse test video kaydını da gönderiyoruz. Sensörler ve diğer malzemeleri sipariş ederken en erken sürede elinize ulaşması için aynı gün kargoladığımız ürünler, en geç 3 iş günü gibi kısa bir sürede size ulaşmaktadır.

Gösterilen: 1 ile 40 arası, Toplam: 122 (4. Sayfa)
Hemen Arayın
Hemen Arayın 0 (262) 745 01 35